Načítám filmy

50. výročí Invaze vojsk Varšavské smlouvy do ČSSR

Letní kino: Letní kino Brno-střed | 21. srpna 2018 | 21:0022:17 | 90 Kč | Přidat do kalendáře

  • POZOR: film byl již promítán.

Letní kino Brno-střed si k 50. výročí Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa připravilo speciální promítání dvou dokumentárních filmů, které vám přiblíží události, které tehdy na 20 let odložily veškeré demokratické snahy.

Brno 1968: Trosečníci z Kojálu (2008)

Dokument o zapomenutém hrdinství pracovníků Československé televize. Důležitou součástí jsou unikátní dobové archivy. Letos uplyne padesát let od okamžiku, kdy rodící se svobodu v Československu rozdrtily tanky Varšavské smlouvy.

Jejich první snahou bylo umlčet sdělovací prostředky. Na ulicích měst se vedl boj o moc, v éteru potom boj o duši národa. I Československá televize hledala cesty, jak dál vysílat a objektivně informovat.

Z profesionálních studií se štáby stěhují do sklepů a na periferie, do lesů. Díky nasazení redaktorů, kameramanů a techniků se brněnskému studiu podařilo vysílat plných sedm dní, nejprve přímo z televizního vysílače Kojál, potom z brněnského pracoviště Akademie věd a nakonec z vojenského prostoru ve Vyškově.

Televizní dokument přinese svědectví pamětníků i unikátní záběry z tehdejšího vysílání. Příběh na krátký čas skutečné novinářské svobody je i příběhem lidského hrdinství a odvahy, ze kterých se rodila občanská společnost. (oficiální text distributora)

Dokumentární / Historický; Česko, 2008, 51 min; Režie: Jaromír Marek

Brno 1969 (2009)

Výpovědi svědků a archivní záběry přibližují násilné potlačení demonstrací konaných k prvnímu výročí od vstupu sovětských vojsk a obsazení Československa. Dokument režiséra Petera Kerekese je výpovědí o bodu zlomu, 21. srpnu 1969.

Na základě archivních dokumentů a příběhů přímých účastníků podává svědectví o brutálním potlačení spontánní demonstrace namířené proti okupaci Československa v městě Brně.

Onen den nahlíží jako zlomový okamžik, kdy na jedné straně barikády již nestojí cizí okupanti a na druhé jednotný národ, ale kdy stojí Češi – příslušníci VB, milicionáři, vojáci a zástupci komunistické moci proti Čechům – demonstrantům.

Jeden den nenávratně změnil osudy nejen účastníků demonstrace, ale i osud celého národa. Někteří lidé odcházejí do vnitřního exilu, jiní na chalupy a z dalších se stávají konformisté. Normalizace začala. (oficiální text distributora)

Dokumentární / Krátkometrážní / Historický; Česko, 2009, 26 min; Režie: Peter Kerekes; Scénář: Peter Kerekes; Kamera: Tomáš Stanek; Hudba: Jitka Hubáčková; Hrají: Roman Venclovský, Jindřich Eliáš, Olga Sedlackova, Petr Minařík (vyp.)

Podrobnosti

Datum: 21. srpna 2018

Čas: 21:00–22:17

Přidat do kalendáře

Cena: 90 Kč

Žánry: , ,

Letní kino

Letní kino Brno-střed

Adresa: Dominikánská 2, 602 00 Brno

Telefon: 775 055 258

Web: kinobude.cz

Brno 1968: Trosečníci z Kojálu (2008)