Načítám filmy

Prázdniny v Římě (1953)

Letní kino: Letní kino na dvoře MdB | 9. srpna 2018 | 21:0022:58 | 99 Kč | Přidat do kalendáře

  • POZOR: film byl již promítán.

Prázdniny v Římě (v anglickém originále:Roman Holiday) je americká romantická filmová komedie režiséra Williama Wylera firmy Paramount Pictures z roku 1953, v němž hlavní role ztvárnily hollywoodské hvězdy Gregory Peck a Audrey Hepburnová. Prázdniny v Římě byly nominovány na 10 Oscarů a Audrey Hepburn získala Oscara za svou roli novodobé princezny, která se vzpřela svým panovnickým povinnostem a díky americkému novináři (G. Peck) poznala Řím jako obyčejná mladá dívka. Autorem scénáře byl známý spisovatel a scenárista Dalton Trumbo, který ovšem v té době nesměl psát, neboť byl na hollywoodské černé listině, takže v původních filmových titulcích nebyl uveden.

Akademie roku 1953 neměla ani ponětí o tom, že dává Oscara za nejlepší scénář náhradníkovi (Ian McLellan Hunter). Svoji nevědomou “chybu” (vzhledem k okolnostem nebyla jiná možnost, jak scénář nominovat) napravila až o 40 let později, kdy jej posmrtně věnovala pravému tvůrci – Trumbovi.

Oscar, kterého vyzvedla Trumbova žena, byl ve skutečnosti druhý, protože syn dva roky zesnulého I.M. Huntera se toho prvního nechtěl vzdát. Je tedy perličkou, že pro nejlepší scénář roku 1953 existují dva Oscary. Až v restaurované verzi filmu z roku 2002, tedy 49 let po jeho původním vydání, byl do titulků vepsán pravý autor scénáře – Dalton Trumbo.

Mladičká princezna Anna (Audrey Hepburnová), následnice trůnu, cestuje po Evropě. Státnické povinnosti ji však přestávají bavit, je jimi unavena a přesycena. Při státní návštěvě Říma se náhle rozhodne alespoň na chvilinku utéct od náročného života královské dcery a ztratí se v ulicích italské metropole Říma. Na své dobrodružné cestě poznává mnoho lidí, včetně amerického novináře Joea Bradleyho (Gregory Peck). Novinář se za pomocí svého přítele fotografa Irvinga Radoviche (Eddie Albert) zpočátku žene pouze za senzací v podobě uprchlé princezny.

Jedním ze dvou kameramanů filmu byl Franz Planer, což byl rodilý Čech původním jménem František Plánička. Kromě tohoto vynikajícího filmu, mimo jiné, také natočil jiný legendární snímek s Audrey Hepburnovou, film Snídaně u Tiffanyho, dále také snímky Co se nepromíjí a Dětská hodinka.

V období natáčení filmu a jeho uvádění do distribuce probíhal v Evropě podobný příběh naživo. Britská princezna Margaret se zamilovala do neurozeného Petera Townsenda, příslušníka RAF, a chtěla si ho vzít. Tato skutečná romance pomohla propagaci filmu až natolik, že se objevil názor obviňující tvůrce, že mají na existenci britské královské aféry svůj podíl. (oficiální text distributora, Wikipedie, CSFD)

Komedie / Drama / Romantický USA / Itálie, 1953, 118 min Režie: William Wyler Scénář: Ian McLellan Hunter, John Dighton, Dalton Trumbo Kamera: Henri Alekan, Franz Planer Hudba: Georges Auric Hrají: Gregory Peck, Audrey Hepburn, Eddie Albert, Hartley Power, Harcourt Williams, Margaret Rawlings, Tullio Carminati, Paolo Carlini, Alfredo Rizzo, Paola Borboni, Laura Solari, Tania Weber, Gorella Gori, Marco Tulli, Claudio Ermelli, Mimmo Poli, Vittoria Crispo, Maurizio Arena, Armando Annuale, Silvio Bagolini, Gildo Bocci, Franco Corsaro, Gianna Segale

Podrobnosti

Datum: 9. srpna 2018

Čas: 21:00–22:58

Přidat do kalendáře

Cena: 99 Kč

Žánry: , ,

Letní kino

Letní kino na dvoře MdB

Adresa: Lidická 1861/12, 602 00 Brno

Telefon: 722 365 091

Web: letnikinobrno.cz

Prázdniny v Římě (1953)