Načítám filmy

Žert (1968)

Letní kino: Vila Tugendhat | 6. srpna 2018 | 20:0023:00 | 200 Kč | Přidat do kalendáře

  • POZOR: film byl již promítán.

Univerzitní posluchač Ludvík Jahn pošle z jakéhosi školení své dívce a zároveň kolegyni pohlednici, na níž mimo jiné napsal: Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij! A protože se píší léta padesátá, následky na sebe nenechají dlouho čekat.

Dívka, jatá posvátným citem stranické povinnosti, předá pohlednici fakultní organizaci, Jahn je vyloučen ze strany, vyhozen z fakulty a jako obyčejný voják poslán do trestního pracovního útvaru nazývaného Černý prapor a pověstného mimořádně surovým zacházením.

Jeden z nejproslulejších filmů 60. let se opírá o stejnojmenný román Milana Kundery, soustředěn cele na důležité poznání – totiž že nová křivda neodstraní ani nezahluší křivdu starou. K takové mravní kocovině zákonitě dospěje hlavní hrdina, těžce postižený stalinistickými represemi, když se po letech pokusí aspoň zprostředkovaně se pomstít původci svého pádu.

Režisér Jaromil Jireš postihl jak kruté poměry v pracovní vojenské jednotce na začátku 50. let, tak uvolňující se společenské ovzduší o patnáct let později. Prolíná někdejší události s nynějším děním na základě náhodného podnětu, na základě podobnosti, i ve zvukové rovině vrství asociativní spoje. (oficiální text distributora)

Cyklus pravidelných projekcí ve vile Tugendhat pokračuje v srpnu letošního roku projekcí, která je součástí vzpomínkové akce OKUPACE 68, připomínající 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968. Projekce je věnována „trezorovému“ filmu Žert režiséra Jaromila Jireše, který byl natočen na motivy slavného, stejnojmenného románu Milana Kundery.

V hlavních rolích se představí mimo jiné Josef Somr, Jana Dítětová či Luděk Munzar. Projekce bude probíhat v technickém podlaží vily, kde bude doplněna o dobový bar, v němž si mohou diváci zakoupit občerstvení. REZERVACE A PRODEJ VSTUPENEK: Kapacita omezena, předchozí zakoupení vstupenky nutné. Vstupenky lze od 13. července zakoupit online na stránkách www.tugendhat.eu. Do interiérů je zakázán vstup s jehlovými podpatky.

Drama / Komedie / Podobenství Československo, 1968, 80 min Režie: Jaromil Jireš Předloha: Milan Kundera (kniha) Scénář: Jaromil Jireš, Milan Kundera Kamera: Jan Čuřík Hudba: Zdeněk Pololáník, Jan Seidel Hrají: Josef Somr, Jana Dítětová, Luděk Munzar, Jaroslava Obermaierová, Evald Schorm, Milan Švrčina, Miloš Rejchrt, Věra Křesadlová, Jaromír Hanzlík, Michal Pavlata, Jiří Sýkora, Jiří Cimický, Emil Haluška, Josef Žluťák Hrubý, Michal Knapčík, Stanislav Litera, Jiří Štíbr, Václav Svěrák, Jan Svoboda, Dušan Trančík, Rostislav Volf, Lenka Termerová, Jana Andresíková, Ferdinand Šnajberk, Jaroslav Blažek, Manuela Gogolová, Svatopluk Binka, František Vyhlíd, Jaroslav Čech, Horymír Sušic, Petr Hrobař, Jan Nykl, Karel Piškytl, Lubomír Svatoš, Jaroslav Staněk, Josef Vrzala, Josef Anderle, Jan Vančura, Milan Bajza, Vlastimil Chejn, Zdeněk Kopal, Karel Kryška, Zdeněk Lipovčan, Antonín Málek, Petr Pelzer, Josef Slavík, Tomáš Škrdlant, Miroslav Souček, Vladimír Drha, Vincenc Moštěk, Vlasta Jelínková, Vladimír Čech st., Milan Friedl, Bohuslav Čáp, Iva Janžurová, Jaroslav Satoranský

Podrobnosti

Datum: 6. srpna 2018

Čas: 20:00–23:00

Přidat do kalendáře

Cena: 200 Kč

Žánry: , ,

Letní kino

Vila Tugendhat

Adresa: Černopolní 45, 613 00 Brno

Telefon: 515 511 015

Web: tugendhat.eu

Žert (1968)